Dominika - Hartat Gjeografike në Dominika

Dominika - Hartat Gjeografike në Dominika

Dominika, zyrtarisht Commonwealth i Dominika, është një shtet ishull në Detin e Karaibeve. Në veri-veriperëndim shtrihet Guadeloupe, në juglindje Martinique. Madhësia e saj është 754 kilometra katrorë (291 mi sq) dhe pika më e lartë në vend është Morne Diablotins, e cila ka një lartësi prej 1,447 metra (4,747 ft). Komonuelthi i Dominikës ka një popullsi të llogaritur prej 72,500. Kryeqyteti është Roseau.

Dominika është quajtur "Ishulli Natyra e Karaibeve", për bukurinë e saj në dukje të paprishur natyrore. Ai është ishulli më i ri në Antilles Vogël, ende duke u formuar nga aktiviteti gjeotermale-vullkanike, siç dëshmohet nga liqeni dytë më i madh në botë valë. Karakteristika ishull harlisur rainforests malore, shtëpi e shumë bimë të rralla, shtazore, dhe llojeve të shpendëve. Ka fusha xeric në disa nga rajonet bregdetare perëndimore, por reshjeve të rënda mund të pritet në brendësi. Sisserou Parrot (e njohur edhe si Imperial Amazon), shpendi kombëtar i ishullit, është paraqitur në flamurin kombëtar. Ekonomia Dominika është shumë e varur në të dy turizmit dhe bujqësisë.

Christopher Columbus quajtur ishullin pas ditë të javës në të cilën ai e ndotur atë, një e diel (Dominika në latinisht), 3 nëntor, 1493. Në njëqind vitet e ardhshme pas ulje Kolombit ', Dominika mbetur të izoluar, dhe madje edhe më shumë Caribs vendosën atje pasi u dëbua nga ishujt përreth, si fuqitë europiane hyri në rajon. France ceduar zyrtarisht posedimin Dominica në Mbretërinë e Bashkuar në 1763. Mbretëria e Bashkuar pastaj të ngritur një qeveri dhe bëri ishull një koloni në 1805.

Emancipimi i skllevërve afrikanë kanë ndodhur në të gjithë Perandorinë Britanike në 1834 dhe, në vitin 1838, Dominika u bë i pari koloni britanike Caribbean që të ketë një legjislaturë kontrolluar nga një shumicë afrikane. Në vitin 1896, Mbretëria e Bashkuar e rimori kontrollin qeveritar i Dominika, duke e kthyer atë në një koloni e Kurorës. Gjysmë shekulli më vonë, nga 1958 në 1962, Dominika u bë provincë e West Federatës jetëshkurtër Indies. Në vitin 1978, Dominika u bë një komb i pavarur.

#Dominika - Hartat Gjeografike në Dominika
#Dominika
Dominika - Hartat Gjeografike në Dominika
Dominika - Hartat Gjeografike në DominikaDominika - Hartat Gjeografike në Dominika

www.klimnaturali.org

Beliza - Hartat gjeografike në Belizes

Beliza - Hartat gjeografike në Belizes 🇧🇿

Belize 🇧🇿 është një vend në Amerikën Qendrore dhe është i vetmi vend në Amerikën Qendrore, ku anglishtja është gjuhë zyrtare. Belize ka një shoqëri të ndryshme, të përbërë nga shumë gjuhë dhe kultura. Territori Belizean dikur ishte pjesë e Mayan dhe perandorive spanjolle para se të bëhet një koloni britanike dhe për më tepër se një shekull deri në vitin 1973, territori koloniale ishte i njohur si Honduras britanike. Vendi u bë një komb i pavarur në vitin 1981. Belize është anëtar i Komunitetit të Karaibeve (CARICOM), të të Sistema de Integración Centroamericana (SICA) dhe Bashkësinë e Kombeve. Me 8,867 milje katrorë (22.960 km²) e territorit dhe 297,651 njerëz (Belize OSHC, llogaritjeve të vitit 2017. mesi i vitit), dendësia e popullsisë është më i ulëti në rajon Amerikës Qendrore dhe një nga më të ultat në botë. Norma e rritjes së vendit është 3.5% (2006 vlerësim). Ajo kufizohet në jug dhe perëndim nga Guatemala, në veri dhe veriperëndim nga Meksika, dhe në lindje me Detin e Karaibeve.

Beliza - Hartat gjeografike në Belizes
Beliza - Hartat gjeografike në Belizes
Beliza - Hartat gjeografike në BelizesBeliza - Hartat gjeografike në Belizes
Beliza - Hartat gjeografike në Belizes
Beliza - Hartat gjeografike në Belizes
www.klimanaturali.org

Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda

Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda 

Antigua dhe Barbuda është një shtet ishull ndodhet në Detin e Karaibeve lindore, në kufi të detit me Oqeanin Atlantik. Ka dy ishuj të mëdha - Antigua (IPA: / æntiːgə /) dhe Barbuda (/ bɑrbjuːdə /), të cilat janë fqinjë të afërt brenda mes të Ishujve Leeward, afërsisht 17 gradë në veri të ekuatorit.

Ishujt e Antigua dhe Barbuda janë pjesë e arkipelag Vogël Antilles. Në jug të Antigua dhe Barbuda qëndrojnë ishujt e Guadeloupe, Dominica, Martinique, Shën Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Barbados, Grenada dhe Trinidad dhe Tobago. Montserrat shtrihet në jugperëndim; Saint Kitts dhe Nevis Saint Eustatius dhe janë në perëndim, dhe Shën Barthélemy, Saint Martin dhe Anguilla janë në veriperëndim.
 
Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda
Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda

Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda
Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda
Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda
Antigua dhe Barbuda - Hartat gjeografike e Antigua dhe Barbuda
www.klimanaturali.org

Guajana - harta gjeografike e Guajana

Guajana - harta gjeografike e Guajana 

Guajana, zyrtarisht (Co-operative Republic of Guyana), më parë koloni Britanike Guiana, është një shtet sovran në bregun verior të Amerikës së Jugut që është pjesë kulturore e Karaibeve anglofone. Gujana ishte një ish-koloni e Holandës dhe (për mbi 200 vjet) e britanikëve. Ajo është i vetmi shtet i Bashkësisë së Kombeve në kontinent Amerikën e Jugut, dhe kjo është gjithashtu një anëtar i Komunitetit të Karaibeve (CARICOM), e cila ka selinë e saj në kryeqytetin e sekretariatit Guajanë së, Georgetown. Guajana është një nga shumë pak kombe të Karaibeve që nuk është një ishull. Guyana arritur pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar më 26 maj 1966, dhe u bë një republikë më 23 shkurt 1970.

Historikisht, rajon i njohur si "Guiana" ose "Guayana" përbëhet toke e madhe mburojë në veri të lumit Amazon dhe në lindje të lumit Orinoko njohur si "Toka e shumë ujërave". Guyana historike përbëhet nga tre koloni holandeze: Essequibo, Demerara dhe Berbice. Modern Guyana kufizohet në lindje nga Surinami, në jug dhe jugperëndim nga Brazili, në perëndim nga Venezuela, dhe në veri nga Oqeani Atlantik.

Në 215.000 km2, Guyana është tretë më i vogël shtet i pavarur në territorin e Amerikës së Jugut (pas Uruguai dhe Suriname). Popullsia e saj është afërsisht 770,000 (2002), të dhënat demografike të cilat shumica janë me prejardhje East Indian (43.5%) dhe prejardhje afrikane (30.2%).
Guajana - harta gjeografike e Guajana
Guajana - harta gjeografike e Guajana
Guajana - harta gjeografike e Guajana
Guajana - harta gjeografike e Guajana
Guajana - harta gjeografike e Guajana
Guajana - harta gjeografike e Guajana
www.klimanaturali.org

Historia e Brazili


Historia e Brazili

Popujt indigjene në Brazil dhe Kolonial Brazil

Kur vijnë në prill 1500 në brigjet e asaj që më vonë do të njihet si Brazili, flota portugeze e komanduar nga Álvares Pedro Cabral ka gjetur njerëz primitiv që kane banuar aty. Ata janë të ndarë në disa fise të dallueshme, që luftuan mes tyre dhe që ndanë të njëjtën Tupi-Guarani familje gjuhësore. "burrat ishin gjahtarë, peshkatarë dhe mbledhësit e ushqimit dhe gratë u encharged e aktivitetit të reduktuar bujqësore që u praktikuar." Disa prej fiseve ishin nomadë dhe ndenjur të tjera, ata e dinin zjarri, por nuk hedh metali dhe disa ishin kanibale. zgjidhjen u iniciua në mënyrë efektive në 1534, kur Mbreti Dom João III ka ndarë territorin brazilian në dymbëdhjetë captaincies trashëguar që do të qeveriset nga anëtarët e e fisnikërisë më të vogël apo procedurë nga familjet e të arsimuar. përvojë zbuluar vetë të jetë një fatkeqësi nxjerr, dhe në 1549, mbretit të caktuar një guvernator të përgjithshëm për të administruar koloni e tërë.

Rreth 1530, Tupiniquim (fisit të njëjta që u takua Cabral) dhe armiqtë e tyre e hidhur Tupinambá, fiset më të mëdha dhe më të rëndësishme në Brazil, aleate veten me portugalisht dhe frengjisht, përkatësisht. Në mes të Portugalisë dhe Tupiniquim "ndodhi një ndër disa intermittently qetë-asimilimit racor." Ndërsa Tupinambás, megjithatë, u shfarosën kryesisht në luftërat e gjata dhe kryesisht nga sëmundje europiane në të cilën ata nuk kishin imunitet. ato që mbijetuar janë skllavëruar nga fiset e tjera ose nga portugalisht ose u larguan drejt fshat. Nga mesi i shekullit të 16, sheqeri ishte bërë pika më e rëndësishme e exportations braziliane. Kështu, portugalisht u kthye me format e tjera të pushtetit për të trajtuar njeri me kërkesa në rritje ndërkombëtar. skllavëruar afrikanë u importuan dhe u bë "shtyllë bazë e ekonomisë" në zonat më të populluara të kolonisë.

Zgjerimi territorialZgjerimi territorial

Përmes luftrave kundër frëngjisht, portugalisht ngadalë zgjeruar territorin e tyre për Europën, duke Rio de Janeiro ne 1567, dhe në veriperëndim, São Luís në vitin 1615. Ata pësoi një pengesë me dyndjet holandeze që filloi në vitin 1630 dhe që arriti të pushtuar pjesë të madhe të bregdetit verilindor braziliane. Domain holandez nuk ka kaluar kohë dhe ata u dëbuan përfundimisht në vitin 1649. Portugalia dërgoi ekspedita ushtarake në Amazon që mundi dhe pushtuan kështjellat britanike dhe holandeze. Uruguaj zgjidhje portugalisht në rajon filluar në vitin 1669, me themelet e fshatrave dhe kalatë. Në vitin 1680 ata arritën në jug të Sacramento dhe themeluar në anën e rajonit Rio de la Plata në Rripin e Lindore (korente) . Në fund të eksporteve të sheqerit të shekullit 17 ka hyrë në rënie për shkak të konkurrencës me kolonitë britanike dhe hollandeze në Karaibe dhe gjithashtu për shkak të tatimeve të larta. Zbulimi i artë nga hulumtuesit në rajon që do të më vonë të quhet Minas Gerais (General Miniera) ndërmjet 1693 dhe 1695 kolonia e shpëtoi nga rënia e saj të afërt. Nga të gjithë Brazil, si edhe nga Portugalia, mijëra emigrantë, nga të gjitha etnitë, u nis drejt minierave. Në dekadave në vijim miniera të tjera ari u zbuluan në Mato Grosso aktuale dhe Goiás, në Qendrore Brazilian-West .

Spanjisht provuar për të parandaluar zgjerimin portugalisht në territorin që u përkasin atyre sipas Traktatit të Tordesillas të 1494 dhe arriti në pushtues strip Lindore në 1777. Të gjitha më kot si Traktati i Shën Ildefonso nënshkruar në të njëjtin vit konfirmuar domain portugalisht mbi të gjitha tokat e procedurës nga zgjerimin e saj territoriale, duke krijuar kështu shumica e kufijve të tanishëm braziliane. Në 1808, portugalisht Royal Family, ikin nga trupat e se frëngjisht perandorit Napoleon I u pushtimin e Portugali dhe shumica e Evropës Qendrore, e themeluar në vetë qytetin e Rio de Janeiro, Cila Kështu u bë selia e Perandorisë gjithë portugalisht Në 1815 Mbreti Dom João VI, pas regjent në emër të nënën e tij të paaftë, Brazil ngritur nga koloni të sovrane Mbretëria e Bashkuar me Portugalinë. Pushtuan French Guiana portugalisht në 1809 (që u kthye në Francë në 1817) dhe Rripin e Lindore në 1816 që ishte riemëruar pas Cisplatin.

Periudha parakolonialePeriudha parakoloniale

Fillimisht e banuar nga amerindët (afro 5 milion frymë), treva që i përket sot Brazilit, si dhe viset tjera të Amerikës Jugore, u nda mes dy fuqive evropiane, Portugalisë dhe Spanjës me rastin e njohjes së evropianëve me hemisferën perëndimore. Traktati i Tordesilhas, nënshkruar më 1494, ishte marrëveshje e rëndësishme në përcaktimin e kufijve të Brazilit, që ndante kontinentin veri-jug nga shteti i sotëm i Parasë deri në qytetin e Lagunas (Santa Catarina), i ndryshuar më pas me zgjerimin portugez drejt lindjes.

Periudha e kolonizimit

Kolonizimi nuk i shkonte përshtati pikëpamjeve të ndërmarrjeve tregtare që nxitën lundrimet drejt perëndimit, ndërsa ekonomia portugeze mbetej e orientuar në tregtimin e prodhimeve të vendeve aziatike. Duke filluar nga viti 1500, në Brazil u themeluan kapitani të pasuksesshme portugeze, të cilat u vunë nën kontrollin e mbretit Gjon III kah mesi i shek. XV. Themelimi i qyteteve Salvador dhe Rio de Janeiro i hapi rrugë përngurtësimit të sundimit portugez dhe kolonizimit të vendit. Përpunimi i sheqerit ishte veprimtaria kryesore e kolonisë deri në shek. XVIII, ndonëse konkurrenca ndërkombëtare shkaktoi kriza të herëpashershme.

www.klimanaturali.org

Postimet e ngjashme

Oznake

Shqipëria (76) Brazil (8) Afrika e Jugut (6) Kosovë (6) Gjermania (5) Amerika (4) Afganistan (3) Arabia Saudite (3) Biologji (3) Algjeria (2) Antigua dhe Barbuda (2) Argjentina (2) Evropa (2) Greqi (2) Hondurasi (2) Kina (2) Maqedoni (2) Spanja (2) Uruguaji (2) Afrikë (1) Andorrë (1) Angola (1) Antarktida (1) Argjentinë (1) Arkitektura (1) Arktik (1) Armenia (1) Armenisë (1) Australia (1) Australisë (1) Austri (1) Austria (1) Azerbajxhani (1) Azia (1) Bahamas (1) Bahrejni (1) Bangladesh (1) Barbados (1) Belgjikë (1) Beliza (1) Benin (1) Bjellorusi (1) Bolivia (1) Bosnjë-Hercegovina (1) Botswana (1) Bregun e Fildishtë (1) Brunej (1) Bullgari (1) Burkina Faso (1) Burundi (1) Butan (1) Danimarka (1) Dominika (1) Egjipt (1) Ekologjia (1) Ekuadori (1) El Salvador (1) Emiratet e Bashkuara Arabe (1) Eritrea (1) Estonia (1) Etiopi (1) Filipinet (1) Finlandë (1) Fixhi (1) Francë (1) Gabon (1) Gambia (1) Gjeografia (1) Gjeorgjia (1) Grenadë (1) Grenlandë (1) Guajana (1) Guatemala (1) Guinea (1) Guinea Ekuatoriale (1) Guinea-Bissau (1) Guinenë Ekuatoriale (1) Haiti (1) Historia (1) Hollandë (1) Hungari (1) India (1) Indonezia (1) Irak (1) Iran (1) Irlandë (1) Ishujt Marshall (1) Ishujt Solomon (1) Ishujt Virgjinë (1) Islandë (1) Itali (1) Izrael (1) Japoni (1) Jemeni (1) Jordani (1) Kamboxhia (1) Kamerun (1) Kanada (1) Kape Verde (1) Katar (1) Kazakistani (1) Kenia (1) Kilia (1) Kirgistan (1) Kolumbia (1) Komoros Ishujt (1) Koreja e Jugut (1) Koreja e Veriut (1) Kosta Rika (1) Kroaci (1) Kuba (1) Kuvajti (1) Laosi (1) Lesoto (1) Letonia (1) Liban (1) Liberia (1) Libi (1) Lihtenshtajni (1) Lituani (1) Luksemburg (1) Madagaskar (1) Malajzia (1) Malavi (1) Maldives (1) Mali (1) Mali i Zi (1) Malta (1) Marok (1) Mauritanisë (1) Mauritius (1) Mbretëria e Bashkuar (1) Meksikë (1) Mianmar (1) Mikronezisë (1) Moldavisë (1) Monako (1) Mongolia (1) Mozambik (1) Namibi (1) Naurua (1) Nepal (1) Niger (1) Nigerisë (1) Nikaragua (1) Norvegji (1) Oman (1) Oqeani (1) Pakistan (1) Palau (1) Palestinez (1) Panamasë (1) Papua Guinea e Re (1) Paraguaj (1) Peruja (1) Perëndimore Samoa (1) Poloni (1) Portugalia (1) Qipro (1) Qiribati (1) Republika Demokratike e Kongos (1) Republika Dominikane (1) Republika Qendrore Afrikane (1) Republika e Kongos (1) Ruandë (1) Rumani (1) Rusi (1) Saharanë Perëndimore (1) San Marino (1) Senegal (1) Serbi (1) Shtetet e Bashkuara (1) Shën Kits-Nevis (1) Shën Lucia (1) Shën Tome dhe Principe (1) Shën Vincenti dhe Grenadinet (1) Sierra Leone (1) Singapor (1) Siri (1) Sishel (1) Sllovakia (1) Sllovenia (1) Somali (1) Sri Lankë (1) Sudan (1) Sudanin e jugut (1) Suedia (1) Surinami (1) Swaziland (1) TIRANË (1) Tajlandë (1) Tajvan (1) Tanzani (1) Taxhikistan (1) Timori Lindor (1) Togo (1) Tonga (1) Trinidad dhe Tobago (1) Tunizi (1) Turkmenistani (1) Turqi (1) Tuvalu (1) Uganda (1) Ukrainë (1) Uzbekistan (1) Vanuatu (1) Vatikani shteti (1) Venezuela (1) Vietnam (1) Xhamajka (1) Xhibuti (1) Zambia (1) Zelanda e Re (1) Zimbabve (1) Zvicra (1) Çad (1) Çekia (1)